top of page

A Massachusettsi Magyar Egyesület Története

A korai évek
(18. század - 1956)

A 18. század óta tudunk magyar bevándorlókról New England-ben. A 19. században Kossuth Lajos is járt Bostonban, és találkozott itt élő magyarokkal. A századfordulón még kevés magyar élt a városban, de az 1930-as években az egyetemek köré csoportosult magyarok kis társasága tartott rendszeres összejöveteleket.

Az Egyesület megalakulása
(1956-1964)

Az 1956-os forradalom után kb. 250 magyar menekült telepedett le Bostonban. Az újonnan érkezettek hamarosan kapcsolatba kerültek egymással, és segítették egymás beilleszkedését. Kezdetben a Washington Street-en, majd a Commonwealth Avenue-n lévő International Institute-ban tartották összejöveteleiket. Hamarosan felmerült egy magyar ház vagy egyesület létrehozásának a gondolata.


1964-ben megalakult a Hungarian Society of Massachusetts, Inc. (Massachusettsi Magyar Egyesület) és az első ünnepélyes ülését október 23-án este 8 órakor kezdte meg az International Institute-ban. Az alapító okmány szerint az elnök Danó Sándor, a vezetőségi tagok pedig Csóka Jenő, Szabó József, Danó Gitta és Tomits Mária voltak.

Az Egyesület tevékenységei
(1964-től)

A forradalom utáni években a kommunista elnyomás alatt élő magyar nép szabad, Boston környéki képviselőinek tekintették magukat. Nemzeti ünnepeinkről, március 15-éről és október 23-áról kezdettől fogva ünnepi műsorok keretében emlékeztek meg.


Az Egyesület szervezett magyar iskolát, egy ideig cserkészcsapatot, előadásokat, magyar filmeket és más kulturális programokat is. Ezek a programok hozzájárultak ahhoz, hogy a Boston környéki magyarok tájékozódjanak a magyar kultúra fontosabb eseményeiről.

Az Egyesület ma

Az Egyesület ma is aktívan működik, és továbbra is a magyar nyelv, kultúra és hagyományok ápolását tűzte ki célul. A programok között szerepelnek ünnepségek, előadások, koncertek, kirándulások és más kulturális rendezvények.

Fontosabb mérföldkövek
  • 1964: Megalakul a Hungarian Society of Massachusetts, Inc.

  • 1960-as évek közepe: Hétvégi magyar iskola szervezése (későbbi Boskola)

  • 1960-as évek: Cserkészcsapat megalakulása

  • 1986: A bostoni 1956-os forradalom emlékművének avatása

Az Egyesület jövője

Az Egyesület célja, hogy a jövőben is aktívan alakítsa a helyi közösségi életet, és hozzájáruljon a magyar kultúra megőrzéséhez és továbbadásához Bostonban és környékén.

Jótékony célú akcióink


Többször gyűjtöttünk jótékonysági célokra: támogattuk magyarországi és erdélyi gyerekek Nyugat-Európában, Izraelben vagy az Egyesült Államokban végzett speciális szervátültetéseit és szívműtéteit részben vagy teljes mértékben. Ceausescu diktatúrájának 1989-es bukása után jelentős összeget, több mint 10 ezer dollárt gyűjtöttünk az erdélyiek megsegítésére.


Tagjaink sok hétvégét és munkaórát szántak különleges célokra. Például volt egy könyvgyűjtési akciónk, amely során több mint másfél millió dollár értékű elsőrendű orvosi könyvet kaptunk ajándékba, azzal a feltétellel, hogy ezeket átcsomagolva továbbítsuk Magyarországra. Ez a művelet sok hétvégét igényelt, fiatalok és idősebbek egyaránt aktívan részt vettek benne. 


Egyesületünk információs forrásként is működik; gyakran fordulnak hozzánk különféle magyar vonatkozású kérésekkel és kérdésekkel. Ezeket a lehetőségektől függően próbáljuk megválaszolni, vagy továbbítani a helyi magyar közösségnek.


Kapcsolatot tartunk más amerikai magyar egyesületekkel és hazánk külképviseleteivel is, és általában egy tagunk képviseli egyesületünket hivatalos eseményeken. Ezekre az utakra az önkéntes részvétel és a saját költség viselése jellemző.


Tagjaink a vezetőség felkérésére többször vettek részt magyar vonatkozású kerekasztal megbeszéléseken, más közép- és kelet-európai csoport rendezvényein. Ez fordítva is igaz: magyar nemzeti ünnepségeken, jótékony célú hangversenyeken rendszeres vendégeink az európai szomszédos országok itteni képviselői.


Az 1956-os forradalom bostoni emlékművéről


Egyesületünk 1986-ban, a forradalom 30. évfordulója alkalmából szobor bizottságot hozott létre egy emlékmű felállítására Bostonban. A bizottság 12 pályamű közül választotta ki Hollósy György szobrászművész tervét. A szobor elkészítésére és a Liberty Square-en történő felállítására $80,000 gyűlt össze magyarok és nem magyarok adományaiból.


Az emlékművet 1986. október 23-án avatták fel ünnepélyes keretek között, Boston akkori polgármestere, Kennedy szenátor és Pongrátz Gergely, a Corvin köz parancsnoka részvételével. Azóta minden év október 23-án megemlékezünk a névtelen hősökről és megkoszorúzzuk a szobrot.




Család Barát! Pálinka Klub



Weboldal Üzemeltető

Az Új-Angliai Magyar Közösség honlap üzemeltetője Dr. Yamina Berchiche és Fóris Attila


Minden jog fenntartva © 2023-2024

FindYour, LLC


Büszkén használjuk a Wix.com a weboldalunk elkészítéséhez.


Massachusettsi Magyar Egyesület

bottom of page